Tesettür Giyimde Elbise Kesimi Nasıl Olmalıdır?

Tesettür Giyimde Elbise Kesimi Nasıl Olmalıdır?

14 Ocak 2019

      Giyinmek, her insanın tarzını, zevkini ve beğenilerini yansıtır. Tesettür giyimde de böyledir ve giyilen her elbise, manto, eşarp, tunik ve diğer aksesuarlar muhafazakar bir kadının tarzını olduğu kadar inancını da yansıtır. Tesettür giyimde rahatlık ve sadelik kadar, birçok kadının dikkat ettiği önemli nokta da elbisenin kesiminin tesettür giyime uygun olup olmadığı. Her elbise tesettür elbisesi değildir. Buna göre, bir elbise satın alırken rengine ve kumaşına dikkat edilmesi gerektiği kadar, kesimine de dikkat edilmesi gerektiğini biliyor musunuz?

 Hangi Kesim Tesettüre Uygun?

 

            Tesettür giyimde giyinmek kavramı, örtünmeye karşılık gelir. Doğru örtünmek için ise kumaş seçiminden, elbisenin kesimine, boyuna kadar bazı belirleyiciler var. Bir tesettür elbise seçilirken, kumaşının iç göstermeyecek kalınlıkta olmasına özen göstermek gerekir. Vücut hatlarını belirginleştirecek dar kesimlerden kaçınmak da önemli. Ancak bir tesettür elbisesi çok bol, rüzgarda uçup savrulacak kadar ince ve salaş da olmamal

             Beden yapısına göre çok bol bir elbise giymek, sanılanın aksine rahat bir kullanım da sağlamayacaktır. Bu noktada seçim yapmayı kolaylaştıracak olan ise kişinin vücut tipini tanıması. Kalça genişliği fazla olan muhafazakar bir kadın için dökümlü kumaştan dikilmiş bol kesimler uygun olurken, kıvrımları fazla olmayan bir kadın, sade kesimleri bir kemer ile rahatlıkla tamamlayabilir. Vücut yapısı kıvrımlı kişiler pileli kesimlerden, göğüs bölgesi geniş olan kişiler ise büyük desenli kumaşlardan kaçınmalıdır.

 

            Tesettür elbise modellerinde elbise boyu önemlidir. Ayak bileklerini örtecek uzunlukta doğru elbise seçilmeli, ancak yürümeyi ve hareketi kısıtlayacak, denge bozacak kadar bol ve fazla uzun dikimlerden uzak durulmalıdır. Aynı şekilde kol boyu da el bileklerinde olmalı. Fakat gidilen yere ve bulunulan ortama göre elbise modeli yarım kollu ve mevsime göre ince bir kumaştan seçilebilir. Bu durumda elbiseye uygun bir tunik, şal ya da manto ile kombin yapılması gerekir.

 

 Elbise Modelini Doğru Yansıtan Renkler Seçin

 

            Her moda akımında olduğu gibi tesettür giyimde de renk seçimi, mevsime, yaşa ve inanca yakışan, dikkat çekici olmayan sadelikte, şıklıkta ve bulunulan mekana uygun olmalı. Kışın kalın kumaşlı elbiselerde soğuk renkler seçilebileceği gibi yaz mevsiminde sıcak renkler tercih edilebilir.Tesettür giyimde, vücut tipine uygun ve muhafazakar elbise kesimi doğru yapılmış bir elbise ile rahat, özgün ve şık bir tarz yakalayabilirsiniz.

Tesettür elbiselerde en trend kesim modelleri için; www.tesetturpazari.com/tesettur-elbise

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.